Šatna, nebo vestavěná skříň?

Jak získat více úložného prostoru v  bytě nebo ve svém domě? Uvažujete-li o stavbě či zařízení domu, nezapomeňte ve svých plánech na šatnu. Pokud však máte malý byt, můžete zvětšit svůj úložný prostor díky vestavěné skříni. Díky ní lze bezezbytku využít prostor od podlahy až ke stropu či od zdi ke zdi. S vestavěnou skříní využijete prostor i v podkrovních pokojích či jinak atypických místnostech.

Ukázka skříně s posuvnými dveřmi

Dveře posuvné, nebo pantové?

U volně stojící i u vestavěné skříně mám několik možností otevírání dveří. Lze použít klasické pantové dveře nebo dveře posuvné.

Výhody a nevýhody

  • Výhodou skříně s posuvnými dveřmi je, že nepotřebujete před skříní dodatečný prostor na otevření dveří, jako je tomu u pantové skříně. Na druhou stranu posuvný systém dveří ubere přibližně 10 cm z hloubky skříně.
  • U pantových dveří vestavěné skříně je to naopak. Před skříní je třeba prostor na otevření dveří, ale dveře ubírají pouze 20 mm z hloubky skříně.

Další rozdíl mezi posuvnými a pantovými dveřmi je v jejich vzhledu. V poslední době začínají převažovat u skříní v moderních interiérech pantové dveře, a to z důvodu jejich jednoduchosti a čistoty vzhledu. U posuvných dveří jsou vždy viditelné koleje, které vedou dveře a rámy dveří (po celém obvodu každého křídla dveří). Tyto rámy mohou na někoho působit rušivě. Rámy dveří se však dají dodat v různých odstínech a barvách RAL, což opět posouvá možnosti v navrhování designu interiérů.

Oba druhy dveří mohou být vybaveny tlumením při dovírání. U pantových dveří tlumení dodáváme jako standard. Proto toho, kdo má rád úplně čistý vzhled, lze pantové dveře vybavit otevíráním TIP-ON, což jsou dveře bez úchytky, které se otevírají zmáčknutím.

Výplň posuvných dveří

Podle toho, kde bude skříň stát a k čemu bude sloužit, se zvolí vhodný materiál do výplně posuvných dveří. Nejčastěji se volí výplň z lamino desek, což je dřevotřísková deska potažená laminátem, pod ním je zalaminovaný dekor dřeva či různé unibarvy. Častou volbou alespoň jednoho křídla posuvných dveří vestavěné skříně, je zrcadlo.

Vestavěná skříň s posuvnými dveřmi v ložnici

Vnitřní vybavení šatní skříně

Optimální hloubka šatní skříně je 650 mm pro skříň s posuvnými dveřmi a 550 mm pro skříň s pantovými dveřmi. Jinými slovy, optimální vnitřní hloubka skříně  je 550 mm. Je to z důvodu dostatečného prostoru na oblečení na ramínkách. V případě menší hloubky je možné použít výsuvné šatní tyče (šatní tyč je otočena o 90°), ale přístup k pověšenému oblečení již není tak komfortní, jako u klasické šatní tyče. Skříň je vhodné doplnit o výsuvné zásuvky osazené kvalitními pojezdy s tlumením či drátěné koše. Někomu se mohou hodit výsuvné police. Dále jsou k dispozici, věšáky na kalhoty či sukně, držáky na opasky, kravatníky. Do skříně můžete také dát drátěné koše,  ale jejich nevýhodou je unifikovaný rozměr. V tomto případě se musí rozměry skříně uzpůsobit rozměrům koše.

Možností uspořádání skříně je velmi mnoho. A to je velká výhoda vestavěných skříní na míru. Přizpůsobí se požadavkům každého zákazníka.