Šatna, nebo vestavěná skříň?

Uvažujete-li o stavbě či zařízení domu, nezapomeňte ve svých plánech na šatnu. Pokud však máte malý byt, můžete svůj úložný prostor zvětšit díky vestavěné skříni. S vestavěnou skříní využijete prostor i v podkrovních pokojích či jinak atypických místnostech.

Ukázka skříně s posuvnými dveřmi

Dveře posuvné, nebo pantové?

U volně stojící i u vestavěné skříně mám několik možností otevírání dveří. Lze použít klasické pantové dveře nebo dveře posuvné.

Výhody a nevýhody

  • Výhodou skříně s posuvnými dveřmi je, že nepotřebujete před skříní dodatečný prostor na otevření dveří, jako je tomu u pantové skříně. Na druhou stranu posuvný systém dveří ubere přibližně 10 cm z hloubky skříně.
  • U pantových dveří vestavěné skříně je to naopak. Před skříní je třeba prostor na otevření dveří, ale dveře ubírají pouze 20 mm z hloubky skříně.

Další rozdíl mezi posuvnými a pantovými dveřmi je v jejich vzhledu. V poslední době začínají převažovat u skříní v moderních interiérech pantové dveře, a to z důvodu jejich jednoduchosti a čistoty vzhledu. U posuvných dveří jsou vždy viditelné koleje, které vedou dveře a rámy dveří (po celém obvodu každého křídla dveří). Tyto rámy mohou na někoho působit rušivě. Rámy dveří se však dají dodat v různých odstínech a barvách RAL, což opět posouvá možnosti v navrhování designu interiérů.

Oba druhy dveří mohou být vybaveny tlumením při dovírání. U pantových dveří tlumení dodáváme jako standard. Proto toho, kdo má rád úplně čistý vzhled, lze tyto dveře vybavit otevíráním TIP-ON, což jsou dveře bez úchytky, které se otevírají zmáčknutím.

Výplň posuvných dveří

Podle toho, kde bude skříň stát a k čemu bude sloužit, se zvolí vhodný materiál do výplně posuvných dveří. Nejčastěji se volí výplň z lamino desek, což je dřevotřísková deska potažená laminátem, pod ním je zalaminovaný dekor dřeva či různé unibarvy. Častou volbou alespoň jednoho křídla posuvných dveří vestavěné skříně, je zrcadlo.

Vestavěná skříň s posuvnými dveřmi v ložnici

Vnitřní vybavení šatní skříně

Optimální hloubka šatní skříně je 650 mm pro skříň s posuvnými dveřmi a 550 mm pro skříň s pantovými dveřmi. Optimální vnitřní hloubka skříně  je 550 mm. Je to z důvodu dostatečného prostoru na oblečení na ramínkách. V případě menší hloubky je možné použít výsuvné šatní tyče (šatní tyč je otočena o 90°), ale přístup k pověšenému oblečení již není tak komfortní, jako u klasické šatní tyče. Skříň je vhodné doplnit o výsuvné zásuvky osazené kvalitními pojezdy s tlumením či drátěné koše. Někomu se mohou hodit výsuvné police. Dále jsou k dispozici, věšáky na kalhoty či sukně, držáky na opasky, kravatníky. Do skříně můžete také dát drátěné koše,  ale jejich nevýhodou je unifikovaný rozměr. V tomto případě se musí rozměry skříně uzpůsobit rozměrům koše.

Možností uspořádání skříně je velmi mnoho. A to je velká výhoda vestavěných skříní na míru. Přizpůsobí se požadavkům každého zákazníka.