K přípravě grafické vizualizace a cenové kalkulace potřebujeme znát výšku, šířku a hloubku vestavěné skříně. Poradíme vám, jak uspořádat její vnitřek, na co si dát pozor při výběru vhodného dekoru a jaký systém otvírání zvolit. A nakonec se dozvíte, podle čeho poznáte spolehlivého dodavatele své nové vestavěné skříně.

 1. Rozměry prostoru
 2. Vnitřní uspořádání vestavěné skříně
 3. Výběr dekoru
 4. Typy dveří vestavěné skříně
 5. Doplňky
 6. Výběr dodavatele vaší skříně

1. Rozměry prostoru

Než navštívíte naši vzorkovou prodejnu, připravte si orientační rozměry prostoru pro vestavěnou skříň. Čím přesnější rozměry dodáte, tím přesnější kalkulaci vytvoříme.

Výška

Vestavěné skříně se většinou dělají až do stropu, aby se maximálně využil potenciál prostoru určeného pro skříň. Výška skříně je limitována rozměry materiálu, z něhož se skříň vyrábí. Maximální délka boku skříně, který jsme schopni vyrobit je 2780 mm. Pokud máte vyšší strop, dá se to řešit napojením desek k sobě nebo použitím nástavce. To znamená, že se skříň rozdělí na dvě části.

Druhé omezení může být, pokud chcete výplň dveří z jedné části (bez vodorovného dělení). Jelikož se zrcadla a Lacobely dodávají v maximální délce 2550 mm, může být výška skříně maximálně cca 2780 mm. Pokud byste chtěli vyšší skříň, je nutné výplň dveří rozdělit dělicí vodorovnou lištou.

Šířka

Celková délka vestavěných skříní není nijak limitována. Jediné, co by se nemělo překročit, je délka šatních tyčí, polic a zásuvek. Ty by neměly být delší než 1 m.

Hloubka

Je třeba pamatovat na to, že pro použití šatních tyčí je vhodný prostor 50-55 cm. Posuvný systém dveří zabírá obvykle 100 mm (nabízíme i 65 mm), tzn. že by celková hloubka skříně neměla být menší než 60-65 cm (pokud chceme použít klasické šatní tyče). V případě, že je prostor pro vestavěné skříně menší, je možné použít výsuvné šatní tyče. Obsluha výsuvných šatních tyčí ale není tak pohodlná jako obsluha klasických šatních tyčí. Pokud se rozhodneme pro klasické pantové dveře, pak stačí prostor pro vestavěné skříně menší, konkrétně 50-55 cm pro ramínka + 2 cm pantová dvířka, celkem tedy 52-57 cm.

Nábytek do dětského pokoje se stolem.

 

2. Jak uspořádat vestavěnou skříň

Jak dobře si rozvrhnete vnitřní uspořádání skříně, tak dobře se vám bude skříň používat. Proto je dobré si promyslet, jaké věci potřebujete uskladnit, kolik zásuvek a šatních tyčí využijete, jestli potřebujete do skříně dát dlouhé věci apod.

Použít strop a dno?

V případě, že máte rovný strop i podlahu místnosti, není potřeba do vestavěné skříně použít strop ani dno. V tomto případě se místo dna a stropu instaluje pouze lišta, na kterou se přidělá pojezdová kolej posuvných dveří vestavěné skříně. Pokud ale není strop či podlaha bytu dostatečně rovná, je nutné do skříně nainstalovat dno či strop.
U vestavěných skříní s pantovými dveřmi používáme strop i dno vždycky.

Záda vestavěné skříně

Záda vestavěné skříně se vyrábějí z 3mm Sololaku či HDF desek v různých dřevodekorech. Jelikož je síla těchto materiálů pouze 3 mm, nezaberou tak prakticky žádný prostor z vestavěné skříně. Záda se používají většinou tam, kde je zeď hodně křivá nebo když z nějakého důvodu chcete zakrýt zadní stěnu. Pokud máte rovnou zeď, na kterou bude skříň na míru instalována a stěna je opatřena neotíratelnou barvou, pak záda nejsou potřeba.

Dovnitř vestavěné skříně nepatří jen police a šatní tyče. Velmi užitečnými pomocníky jsou zásuvky, případně zásuvky s plnovýsuvy s dotahem a dotlumením. Tyto zásuvky se jednak vysouvají úplně celé (u „obyčejných“ polovýsuvů bez dotahu a dotlumení se vysouvají pouze 2/3 zásuvky) a mají také dotah a dotlumení. Zásuvka se vám pokaždé sama potichu dovře a nic neuslyšíte.

Často používaným doplňkem vestavěné skříně jsou drátěné koše. Ty dodáváme ve dvou výškách, 8 a 18 cm, případně dodáváme hluboký drátěný koš na prádlo. Dále je možné vybavit vestavěné skříně výsuvnými policemi, různými druhy věšáků, jako jsou botníky, kravatníky, kalhotovníky, páskovníky, držáky hadice vysavače či držáky žehličky. Do skříně se dá zabudovat i skládací žehlicí prkno. Odpadne tak problém „kam s žehlicím prknem“. To jednoduše složíte napůl a zasunete ho jako zásuvku.

Pokud máte hodně košil či jiného prádla, které je nutné věšet na ramínko, můžete si vestavěné skříně vybavit sklopnou šatní tyčí. Ta se dá umístit výš, než dosáhnete, takže když potřebujete věci sundat, sklopnou šatní tyč jednoduše sklopíte do potřebné výšky.

S vnitřním uspořádáním vestavěné skříně vám pomůžou naši pracovníci na vzorkové prodejně.

 

3. Výběr dekoru

V nabídce máme přes 300 dekorů dřevotřískových laminovaných desek a dýhovaných desek. Proto je vhodné si před návštěvou vzorkové prodejny vytipovat dekory, které se vás zajímají, a následně pak strávíte na prodejně méně času. Pokud vyberete přesný dekor, můžeme vytvořit i přesnou kalkulaci. Jednotlivé dekory jsou totiž rozděleny do 5 cenových kategorií.
Dekory můžete libovolně kombinovat. Nejčastěji se kombinují posuvné dveře vestavěné skříně. Tam se fantazii meze nekladou a můžete kombinovat lamino, sklo a dveře dělit v různých směrech.

Materiály pro výrobu vestavěných skříní.

Při výběru dekoru pamatujte na následující pravidla:

 • Světlé dekory lépe splynou se světlými zdmi a stropem. Prosvětlí prostor a opticky nezmenšují prostor tak jako tmavé dekory.
 • Naopak tmavé dekory vytvářejí větší prostorový dojem a lépe vyniknou.
 • Použití zrcadlových dveří je vhodné do menších místností, jelikož opticky zvětšují prostor. Sklo a zrcadlo je ale náročnější na údržbu (otisky prstů…).
 • Použití dýhy, ratanu, bambusu a přírodních dřevin na vestavěné skříně využije ten, kdo má rád přírodní materiály a chce mít originální vzhled.

ABS hrany pro výrobu nábytku.

 • Dýha navenek vypadá jako pravé dřevo. Ve skutečnosti je to tenká vrstva dřeva (0,6 mm) nalepená na dřevotřískové desce. Dýhu je možno dodat v několika dekorech i exotických dřevin, takže pořízení vestavěné skříně z exotické dřeviny nemusí být vůbec nedostupné. Cena vestavěné skříně z dýhy je však mnohem vyšší než cena skříně z lamina.

Náhledy všech materiálů jsme pro vás připravili v kategorii materiály. Pokud potřebujete porovnat vámi vybraný dekor s podlahou či jinou částí vašeho bytu, můžete si vzorek BEZPLATNĚ půjčit.

Dýha pro výrobu nábytku.

 

4. Typy dveří vestavěné skříně

Zásadní otázka při navrhování vestavěné skříně: použijete posuvný systém otevírání dveří, či raději klasické pantové dveře?

Posuvné dveře jsou nejčastěji používaným řešením dveří vestavěné skříně. Dveře se otevírají do stran, takže při otevření nezabírají prostor před skříní. Jsou tedy obzvlášť vhodné do úzkých prostor, jako jsou chodby. Výhodou posuvných dveří je to, že se na nich dají kombinovat různé druhy materiálů. Na jedněch dveřích můžete použít i lamino i sklo a dveře rozdělit tolikrát, kolikrát si jen budete přát.

Vestavěná skříň se skleněnými posuvnými dveřmi.

Posuvný systém dveří zabírá cca 10 cm (některé 6,5 cm) vnitřního prostoru vestavěné skříně. Proto pokud bude celková hloubka skříně menší než 60 cm a budete chtít použít klasickou šatní tyč na ramínka, bude lepší použít dveře pantové.

Jedno křídlo posuvných dveří by nemělo být užší než 50 cm (při délce 250 cm), jinak může docházet k naklánění dveří při posuvu a následnému vyskočení z pojezdových kolejnic.

Vestavěná skříň do ložnice s posuvnými dveřmi.

Pantové dveře mají výhodu, že zabírají pouze 2 cm z hloubky skříně. Na druhou stranu se nedají kombinovat různé materiály na jednom křídle dveří a otevřené dveře vždy trošku „překážejí“. Pokud byste chtěli kombinovat sklo a lamino na pantových dveřích vestavěné skříně, je možné vyrobit klasické pantové dveře z lamina a na ně nalepit zabroušené sklo (zrcadlo, Lacobel, DesignGlass). Pantové dveře je možné vyrobit z lamina, skla v hliníkovém rámečku, či skla, které je po obvodu zabroušeno a panty jsou buď navrtány do skla, nebo přilepeny.

 

5. Doplňky

Abyste výhody své nové vestavěné skříně využili naplno, je potřeba ji vybavit některými doplňky. Podívejte se na naši nabídku doplňků. Určitě byste neměli podcenit množství šatních tyčí či šuplíků. Šuplíky vám usnadní přehled ve vaší skříni. Minimálně spodní prádlo je vhodné ukládat do šuplíků. Věřte, že to zvýší komfort využívání vaší vestavěné skříně.

 

6. Výběr dodavatele vaší skříně

Pokud chcete dostat opravdu kvalitní službu, měli byste si svého dodavatele ověřit.

Kvalitní a spolehlivý dodavatel by měl:

 • mít vlastní prodejní prostory, kde si můžete vestavěnou skříň a její doplňky vyzkoušet, prohlédnout si vzorky materiálů, vyzkoušet různé typy rámů;
 • mít vlastní výrobní prostory, aby byl schopen rychle reagovat na zákaznické požadavky a byl schopen nabídnout krátké dodací termíny;
 • být vybaven profesionálními stroji a nářadím pro výrobu a montáže vestavěných skříní;

Pantová skříň na míru.

 • nabízet dostatečně dlouhou záruku na dodané výrobky a tím svým způsobem garantovat kvalitu dodaných materiálů;
 • nabízet kvalitní materiály a mít dostatečný výběr těchto materiálů;
 • vám měl nabídnout i doplňkové služby, jako jsou bezplatné konzultace ve vzorkové prodejně či přímo na místě u zákazníka, měl by vám vytvořit kalkulaci vestavěné skříně, která by měla obsahovat také vizualizace a výkres vestavěné skříně, aby bylo vidět, co přesně vestavěné skříň v kalkulaci obsahuje.

Postel na míru.

 

Máte zájem o vestavěnou skříň na míru?

Vyplňte náš poptávkový formulář nebo nám napište na e-mail: info@intery-skrine.cz.