Když se podíváte na nábytek, který jste si pořídili před nějakou dobou, a na nábytek, který jste si koupili nedávno, je zřejmé, že vývoj v nábytkovém designu jde rychle kupředu. Proto i v roce 2023 nás čekají v této oblasti nové trendy.

Ve vyspělém světě se dostává do popředí zájmu trend udržitelnosti a nejinak tomu bude i v oblasti nábytkového designu, jako jsou kuchyně, vestavěné skříně a podobně. Bude se brát ohled na ochranu životního prostředí a využívání přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kámen a obnovitelné materiály. Přírodní materiály jsou v designu již delší dobu oblíbené, protože dodávají prostoru teplo, texturu a navozují pocit klidu, pohody a harmonie.

Výrazné a energické barvy

Šedé barvy, stěrky a černé detaily se už nepoužívají tak často jako dřív. V popředí zájmu jsou přírodní barvy: odstíny béžové či hnědé. V letošním roce se budou více používat výrazné a energické barvy, syté odstíny či odvážné a nečekané barevné kombinace. Svou roli v této změně sehrála doba pandemie, která nás zavřela doma. Pro pozitivní myšlení, které bylo v době pandemie více než potřeba, se právě nejvíce hodí výrazné a pozitivní barvy oproti šedým a neutrálním tonům. Bude to například karmínová barva kombinovaná s přírodními materiály, převážně se dřevem. Bude snaha o kombinaci barev navozujících vnitřní klid: například šalvějová zelená či khaki, která působí neutrálně a sbližuje s přírodou. K těmto uklidňujícím barvám se do kontrastu budou přidávat právě výrazné barvy: kakaová či karamelová. Ty se mohou použít pro doplňkový nábytek a budou tvořit barevný kontrast. Tyto kombinace představují nový životní impulz, sílu a radost do nového začátku.

Hodně se také bude používat kámen a kov. Mezi nejoblíbenější kamenné prvky patří travertin, mramor, exotické žulové desky, mýdlový kámen, vápenec. Kámen lze použít nejen na desky konferenčních stolků či pracovních desek v kuchyni, ale také pro ručně vyráběnou keramiku, hrnčířské výrobky či hliněné vázy. Tyto předměty v sobě skrývají krásu nedokonalosti a kazů, které jsou v poslední době velmi oblíbené. Proto se nebojte vybírat takové kousky, která v sobě mají patinu, nějaký vryp či skvrnu.

Čeká nás tedy nahrazení neutrálních barevných kombinací vícebarevnými kombinacemi jasných pastelových odstínů spadajících do jedná barevné skupiny.

Tvar nábytku na míru

Dalším z trendů nábytkového designu budou zaoblené tvary nábytky, organické tvary. Tyto tvary totiž působí klidně, uvolněně a hravě. A o tom nám v designu domácnosti jde především. Abychom se tam cítili dobře a uvolněně.  Půjde tak o nový styl, který nebude výrazný, nebude vyčnívat a narušovat, ale bude navozovat pocit pohody, klidu a bezpečí.

Vzhledem ke stále hůře dostupnému bydlení a nutností spokojit se s menšími prostory se bude trend designového bydlení ubírat také směrem vytváření vlastních koutů. Nejčastěji se tak bude dít v obývacích pokojích, kde budou vznikat pracovní a relaxační kouty či zákoutí pro provozování svých oblíbených koníčků. Budou vznikat prostory tvořené jakoby ležérně pohozenými sedacími prvky se zaoblenými hranami, které svým tvarem a umístěním budou lákat k relaxování a odpočinku. Důraz bude kladen na skloubení každodenního použití a možnosti relaxování a odpočinku.

Osvětlení

Důležitou součástí útulného bydlení bude osvětlení. V interiéru se budou stále více prosazovat nadrozměrná a velkoplošná osvětlení, která nahradí klasická závěsná svítidla. Budou se používat přírodní materiály, jako jsou ratan, hliněná svítidla či keramika.

V kuchyni je lepší místo více svítidel vedle sebe zvolit jedno závěsné světlo s výrazným světlem. Interiér je vhodné doplnit o ambientní osvětlení, které navozuje pocit klidu a soukromí.

Multifunkční nábytek 

V letošním roce přijde další rozvoj v použití multifunkčního nábytku na míru. Tento druh nábytku začal nacházet své uplatnění již v době pandemie, kdy řada lidí začala pracovat z domova a bylo nutné bydlení doplnit o multifunkční nábytek. Mnoho lidí se již do pracovního prostředí nevrátilo na 100 % a stále pracuje částečně nebo úplně z domova. Proto i v letošním roce lze předpokládat další rozvoj tohoto druhu nábytku. Tato řešení naleznou své smysluplné uplatnění v malých prostorách a malých bytech, kde je zapotřebí využít každý kousek prostoru, a ideálně víceúčelově.

Pokud chcete poradit s vybavením bytu či jeho barevným sladěním, kontaktujte naše designery nebo vyplňte náš poptávkový formulář. Rádi vám pomůžeme s návrhem vašeho bydlení.