Jaké jsou druhy otevírání vestavěné skříně?

Jednou z prvních věcí, kterou je třeba při plánování vestavěné skříně udělat, je rozmyslet si, jaký druh otevírání bude vaše vysněná skříň mít. K dispozici je několik řešení. Nejčastěji jsou to posuvné nebo pantové dveře. Dále je možné skříň vybavit skládacími dveřmi, které se skládají ke straně jako harmonika. Nebo lze použít skládací dveře, které po složení zajedou do připravené kapsy vedle skříně a nijak pak nepřekážejí. Každé dveře mají svá pro a proti.

Vestavěné skříně s pantovými dveřmi

Skříň na míru s pantovými dveřmi a šuplíkyJedním z důvodů, proč stále ve vetší míře realizujeme vestavěné skříně s pantovými dveřmi, je jejich designová čistota. Pantové dveře nepotřebují rámy po svém obvodu. Nepotřebují ani pojezdové kolejnice nahoře a dole, jako je tomu u posuvných dveří. Navíc, kdo chce opravdu ničím nerušený čistý design, může pantové dveře opatřit bezúchytkovým otevíráním TIP-ON a plocha dveří se stane absolutně čistou a ničím nerušenou.

Nevýhodou pantových dveří může být prostor, který při otevření zabírají. Skříně s pantovými dveřmi proto nejsou vhodné do úzkých chodeb nebo stísněných komor. Tam při otevřených dveřích již nezbývá místo na průchod kolem vaší skříně.

Všechny námi dodávané pantové dveře mají značkové panty od rakouského výrobce Blum s tlumením a celoživotní zárukou. Výjimkou jsou dveře s otevíráním TIP-ON. Na ně tlumení použít nelze, jelikož dveře otevírá pístek, který se musí stlačit při zavírání dveří. Proto není možné dveře nechat zavřít tlumenými panty, ale je nutné použít panty bez tlumení a dveře pak zavřít rukou tak, aby se pístek natáhl a byl připraven k následnému otevření dveří.

Vestavěné skříně s posuvnými dveřmi

Vestavěná skříň s posuvnými dveřmi a dělením dveří do barevných segmentů.Posuvné dveře vám nikdy neotevřou celu skříň najednou. U vestavěných skříní se třemi dveřmi vám posuvné dveře zpřístupní v jednu chvíli pouze 1/3 skříně. U dvoudveřových a čtyřdveřových skříní je v jednu chvíli přístupná ½ vnitřních prostor. Výhodou vestavěných skříní s posuvnými dveřmi je to, že před skříní nepotřebujete mnoho místa, Jelikož posuvné dveře se otevírají do strany, stačí vám tak před skříní ponechat poměrně úzký prostor. I při otevřených dveřích vestavěné skříně bude možné kolem ní bez problému procházet.

Posuvné dveře jsou obvykle vsazeny do hliníkového nebo ocelového rámu. U nás v Intery používáme výhradně hlinkové rámy, protože jsou pevnější (ocelové jsou slabé, pnutí výplně může dveře prohnout a ty pak budou škrtat o sebe), vypadají lépe a vzhledem k dlouhodobě ověřené funkčnosti na ně můžeme poskytnout dlouhou záruku v délce 5 let. Tyto rámy dveří vestavěných skříní je možné dodat v eloxovaném provedení ve stříbrní barvě či odstínu šampaň. V případě požadavku není problém rámy dveří nalakovat do jakékoliv barvy RAL. Také je možné vybavit tuto skříň tlumením při zavírání i otevírání posuvných dveří.

Vestavěné skříně s posuvnými bezrámovými dveřmi

Vestavěná skříň s bezrámovými dveřmiPokud chce někdo čistý design, který by mu nenarušovaly hliníkové rámy dveří, je možné sáhnout po bezrámových posuvných dveřích. Rozhodne-li se zákazník pro tento systém, získá čistý a minimalistický design, a přitom zůstane zachováno posuvné otevírání dveří, které je pro mnoho zákazníků z určitých důvodu nutné. I tento systém je možné vybavit tlumením jak při otevírání dveří, tak i při zavírání. Dokonce lze v případě třídveřové vestavěné skříně instalovat tlumení i na prostřední dveře. Dveře budou mít tlumení při otevírání jak na obě strany, tak i při zavírání (dveře se dotlumí do středové polohy vestavěné skříně). Jelikož tyto posuvné dveře nemají po svém obvodu hliníkové rámy. které by fixovaly výplně proti prohnutí, zafrézují se do zadní strany dveří napínací pruty, které výplň dveří zafixují proti prohnutí. Po nějaké době používání je vhodné napínací pruty dopnout, protože dopředu nevíme, jestli bude mít deska dveří tendenci prohýbat se dopředu nebo dozadu. Kování na bezrámové dveře používáme výhradně od německé společnosti Hettich, což je zárukou dlouhodobého a bezchybného provozu vaší vestavěné skříně.

Vestavěné skříně se skládacími dveřmi

vestavěná skříň se skládanými dveřmiKombinací mezi posuvnými dveřmi vestavěné skříněpantovými dveřmi jsou skládací dveře. Ty se rozevírají do stran jako harmonika. Výhodou oproti pantovým dveřím je, že při otevření nezabírají tolik místa do prostoru před skříní. Nicméně tyto dveře prakticky vůbec nepoužíváme a dodáváme je jen na výslovné přání zákazníka.

Skládací dveře vestavěné skříně do kapsy Hawa Folding Concepta

kuchyň zakrytá skládanými dveřmi do kapsyO dost zajímavější způsob otevírání nabízí kování Hawa Folding Concepta. Jedná se také o skládací dveře, které se otevírají do boku, a dveře se skládají jako harmonika. Celý systém je ale dotažený do dokonalosti tím, že složené dveře nezůstanou otevřené/složené před skříní, ale celý blok složených dveří je možno zasunout do připravené kapsy, která je na kraji skříně a dveře pak nikde nepřekážejí.

Tento systém se nemusí použít pouze u vestavěné skříně. Poměrně často se používá i na kuchyně. Pokud z nějakého důvodu nechcete, aby vaše kuchyň v interiéru byla vidět, je možné před skříň instalovat tyto posuvné dveře, které se při otevření zasunou do kapes umístěných na krajích kuchyně. Jedná se ale o poměrně technicky náročný a nákladný systém otevírání.

Pokud si nejste jisti, který systém otevírání dveří pro vestavěnou skříň je pro vás nejlepší, obraťte se na naše zkušené prodejce a designéry. Stačí vyplnit náš poptávkový formulář nebo napište na e-mail: info@intery-skrine.cz. Rádi s vámi vše proberou a společně vyberete nejlepší řešení pro svou novou vestavěnou skříň.

Přesvědčíme vás, že naše ceny jsou příznivé a přístup profesionální.