V souvislosti s výrobou nábytkupoužívaných materiálů můžete narazit na zvláštní zkratky MDF, DTD a DTDL. Jedná se o označení deskových materiálů, které se od sebe liší svými vlastnostmi.

  • MDF (anglicky medium density fibreboards) je středně tvrdá dřevovláknitá deska. Základní surovinou pro její výrobu je smrkové dřevo. Její povrch lze zpracovat frézováním a lakováním. Je to plnohodnotná alternativa masivního dřeva.
  • DTD – Pod tou zkratkou se skrývají dřevotřískové desky. Dřevotříska se vyrábí slisováním rozdrceného materiálu. Využívá se jako nosný materiál pro laminované desky, dýhování a lamináty. DTD desky se používají při výrobě nábytku, dveřních desek a pracovních desek v kuchyni.
  • DTDL – Touto zkratkou se označují dřevotřískové desky laminované. Říká se jim také lamino. Patří k cenově dostupnému materiálu, který je odolný proti oděru a krátkodobé vlhkosti. Laminované desky se vyrábějí se v různých barvách a vzorech. Nejběžněji používaná tloušťka je 18 mm. Pro stolové pracovní desky je třeba zvolit tloušťku alespoň 25 mm. Údržba LTD desek je jednoduchá: hrubých nečistot je zbavíte suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem.
  • ABS hrany – Jedná se o plastové hrany, které jsou odolnější než papírové hrany a jsou k dispozici v různých tloušťkách. ABS je zkratka pro akrylonitrilbutadienstyren, který je odolný proti mechanickému poškození.
  • Kompaktní desky – Je to deskový materiál s velikou pevností. Je vyrobený z vrstev přes sebe naskládaného papíru a syntetické pryskyřice. Jeho základem je černé jádro, ale na trhu jsou už i desky s bílým jádrem. Kompaktní desky jsou odolné proti oděru, působení vlhkosti i chemikáliím. Tloušťka desek je maximálně 18 mm.

Použité zdroje:

Ing. Iva Bastlová, DiS., Tvoříme interiér s českou designérkou, Grada, Praha 2018.

Jana Hradecká a kolektiv, Škola interiérového designu pro všechny, koho zajímá dobré bydlení, Grada Publishing, Praha 2013,  s. 94.

Jana Boháčková, Leona Fousková, Tomáš Havránek, Zuzana Staňková, Průvodce bytového designéra, Edika, Brno 2013, s. 59n.