V souvislosti s výrobou vestavěných skřínípoužívanými materiály můžete narazit na zvláštní zkratky MDF, DTD, DTDL a další. Jedná se o označení deskových materiálů, které se od sebe liší svými vlastnostmi.

MDF (anglicky Medium Density Fibreboards) je středně tvrdá dřevovláknitá deska. Základní surovinou pro její výrobu je smrkové dřevo bez kůry. Její povrch lze zpracovat frézováním a lakováním. Je to plnohodnotná alternativa masivního dřeva.

Vlastnosti MDF desek:

  • Pevnost
  • Odolnost
  • Snadná opracovatelnost
  • Odolnost vůči vlhkosti a deformaci

HDF – Je to označení pro tvrdé dřevovláknité desky (anglicky High Density Fibreboards). Jsou tvarově stálé a mimořádně pevné. Ve srovnání s DTD a MDF mají vyšší hustotu, lepší odolnost v ohybu a pevnost v tahu napříč..

DTD – Pod tou zkratkou se skrývají dřevotřískové desky. Dřevotříska se vyrábí slisováním rozdrceného materiálu. Využívá se jako nosný materiál pro laminované desky, dýhování a lamináty. DTD desky se používají při výrobě nábytku, dveřních desek a pracovních desek v kuchyni.

DTDL – Touto zkratkou se označují dřevotřískové desky laminované. Také se jim říká lamino. Patří k cenově dostupnému materiálu, který je odolný proti oděru a krátkodobé vlhkosti. Laminované desky se vyrábějí se v různých barvách a vzorech. Nejběžněji používaná tloušťka je 18 mm. Pro stolové pracovní desky je třeba zvolit tloušťku alespoň 25 mm. Údržba LTD desek je jednoduchá: hrubých nečistot je zbavíte suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem.

ABS hrany – Jedná se o plastové hrany, které jsou odolnější než papírové hrany a jsou k dispozici v různých tloušťkách. ABS je zkratka pro akrylonitrilbutadienstyren, který je odolný proti mechanickému poškození.

 

Použité zdroje:

  • Ing. Iva Bastlová, DiS., Tvoříme interiér s českou designérkou, Grada, Praha 2018.
  • Jana Hradecká a kolektiv, Škola interiérového designu pro všechny, koho zajímá dobré bydlení, Grada Publishing, Praha 2013,  s. 94.
  • Jana Boháčková, Leona Fousková, Tomáš Havránek, Zuzana Staňková, Průvodce bytového designéra, Edika, Brno 2013, s. 59n.