V souvislosti s výrobou nábytkupoužívanými materiály můžete narazit na zvláštní zkratky MDF, DTD, DTDL a další. Jedná se o označení deskových materiálů, které se od sebe liší svými vlastnostmi.

  • MDF (anglicky Medium Density Fibreboards) je středně tvrdá dřevovláknitá deska. Základní surovinou pro její výrobu je smrkové dřevo bez kůry. Její povrch lze zpracovat frézováním a lakováním. Je to plnohodnotná alternativa masivního dřeva.
  • DTD – Pod tou zkratkou se skrývají dřevotřískové desky. Dřevotříska se vyrábí slisováním rozdrceného materiálu. Využívá se jako nosný materiál pro laminované desky, dýhování a lamináty. DTD desky se používají při výrobě nábytku, dveřních desek a pracovních desek v kuchyni.
  • DTDL – Touto zkratkou se označují dřevotřískové desky laminované. Také se jim říká lamino. Patří k cenově dostupnému materiálu, který je odolný proti oděru a krátkodobé vlhkosti. Laminované desky se vyrábějí se v různých barvách a vzorech. Nejběžněji používaná tloušťka je 18 mm. Pro stolové pracovní desky je třeba zvolit tloušťku alespoň 25 mm. Údržba LTD desek je jednoduchá: hrubých nečistot je zbavíte suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem.
  • HDF – Je to označení pro tvrdé dřevovláknité desky (anglicky High Density Fibreboards). Jsou tvarově stálé a mimořádně pevné. Ve srovnání s DTD a MDF mají vyšší hustotu a lepší odolnost v ohybu.
  • ABS hrany – Jedná se o plastové hrany, které jsou odolnější než papírové hrany a jsou k dispozici v různých tloušťkách. ABS je zkratka pro akrylonitrilbutadienstyren, který je odolný proti mechanickému poškození.
  • Kompaktní desky – Je to deskový materiál s velikou pevností. Je vyrobený z vrstev přes sebe naskládaného papíru a syntetické pryskyřice. Jeho základem je černé jádro, ale na trhu jsou už i desky s bílým jádrem. Kompaktní desky jsou odolné proti oděru, působení vlhkosti i chemikáliím. Tloušťka desek je maximálně 18 mm.

 

Použité zdroje:

  • Ing. Iva Bastlová, DiS., Tvoříme interiér s českou designérkou, Grada, Praha 2018.
  • Jana Hradecká a kolektiv, Škola interiérového designu pro všechny, koho zajímá dobré bydlení, Grada Publishing, Praha 2013,  s. 94.
  • Jana Boháčková, Leona Fousková, Tomáš Havránek, Zuzana Staňková, Průvodce bytového designéra, Edika, Brno 2013, s. 59n.