Skříň na míru do podkroví.

Vestavěná skříň a její uspořádání

Díky tomu, že se vestavěná skříň vyrábí na míru, přináší její uspořádání velkou volnost. Proto vám zde nastíníme základní pravidla a omezení při návrhu a konstrukci vestavěné skříně.

Knihovna do obývacího pokoje.

Rozměry prostoru

V první řadě je potřeba zaměřit prostor, kde bude vestavěná skříň umístěna. Z těchto rozměrů následně vyhodnotíme, jaký typ skříně bude pro tento prostor nejvhodnější.

Ložnice na míru s postelí.

Výška

Maximální výška vestavěné skříně by neměla přesáhnout 278 cm. V případě stropu vyššího než 278 cm doporučujeme řešit zbývající prostor nástavcem, nebo boky skříně napojit na lamely.

Ložnice s vestavěnou skříní na míru.

Šířka

Maximální šířka vestavěné skříně by neměla přesáhnout 6 metrů, což je maximální šířka kolejnice. V případě delší skříně je možné rozdělit skříň bokem nebo kolejnice pro posuv dveří napojit. Minimální šířka jednoho modulu by neměla být pod 50 cm, maximální šířka by neměla přesáhnout 110 cm.

Pantová skříň na míru.

Hloubka

Optimální hloubka vestavěné skříně je 65 cm při použití posuvných dveří. Z této hloubky 10 cm zabere posuvný systém dveří a 55 cm je optimální hloubka pro ramínka. V případě menší vnitřní hloubky než 55 cm hrozí, že bude oblečení na ramínkách škrtat o posuvné dveře skříně. V případě použití pantových dveří stačí celková hloubka 57 cm, protože tyto dveře mají tloušťku jen 2 cm. V případě skříní s menší hloubkou je možné použít pro ramínka výsuvnou šatní tyč. Tu lze použít i do skříní o hloubce 30 cm.

Vnitřní uspořádání skříně

Vestavěná skříň s postelí na míru.

Stropní police

Stropní police je jedna dlouhá police, která většinou prochází přes celou šířku vestavěné skříně od boku k boku. Umisťuje se nejčastěji ve výšce 200 cm. Taková police je vhodná pro uskladnění dlouhých a objemnější předmětů, jako jsou lyže, kufry apod.

Vestavěná skříň se širokými posuvnými dveřmi.

Prostor pro košile a dlouhé věci

Prostor pro věšení košil by na výšku neměl být méně než 110 cm, na dlouhé kabáty by prostor neměl být menší než 160 cm.

Obývací stěna pod schody.

Délka polic

Police vestavěné skříně na míru by neměly být delší než 100 cm, jinak se mohou prohýbat. Při použití delších polic využíváme podepření svlakem na zadní straně police.

Dětský pokoj pro studenty.

Velikost zásuvek

Zásuvky do vestavěných skříní vyrábíme na míru, tzn., že může být libovolná. Základní zásuvky vyrábíme do šíře cca 100 cm. Pokud byste z jakéhokoliv důvodu chtěli zásuvky širší, tak je potřeba použít výsuvy zásuvek se synchronizací.

Šatna na míru.

Záda vestavěné skříně

Vestavěné skříň může i nemusí mít zadní desku (tzv. záda). Z konstrukčního hlediska nejsou záda většinou potřeba. Dávají se v případě že je zeď místnosti velmi křivá, nebo na žádost zákazníka. Záda obvykle vyrábíme z 10mm lamina.