Stavba nábytku na míru se neomezuje pouze na rovné stěny a stropy. Při konstrukci vestavěných skříní lze využít i zešikmené stropy v podkroví, pod schody a podobně. Zaměření prostoru bývá sice podstatně složitější, než je tomu u standardní rovné skříně, ale zkušený technik si i s těmito prostory poradí. Zaměří si všechny vzdálenosti, roviny apod. a vše zanese do programu, který následně dopočítá potřebné rozměry, úhly.

Skříň do podkroví může mít jak posuvné dveře, tak i pantové dveře. Obojí má svá specifika a je potřeba na ně při návrhu skříně myslet.

Šikmá skříň s posuvnými dveřmi

Posuvné dveře šikmé skříně nemají horní kolej až do kraje. Proto dveře, které jsou zešikmeny, nemají vedení v horní koleji, ale používají se takzvané pomocné vodicí koleje, které jsou umístěny na policích. Každé šikmé dveře pak mají vodicí kolečko, které je vsazeno do pomocné vodicí koleje. Když se toto vodicí kolečko nachází na dveřích umístěných na přední koleji, je potřeba rozmyslet systém otevírání dveří. Tím, že kolečko prochází od předních dveří až na pomocnou vodicí kolej na polici a protíná dráhu dveří umístěných na zadní koleji, ne vždy je možné dveřmi na zadní koleji přejíždět v plné šířce skříně, ale jen ke kolečku u předních dveří. Nebo se musí nejprve odsunout dveře na přední koleji směrem, kterým chceme otevřít dveře, na zadní kolej a až pak odsunout dveře zadní.

Když pomineme zešikmení skříně, tak z hlediska rozvržení se jedná o standardní skříň. Můžeme tedy použít police, zásuvky, šatní tyče a cokoliv dalšího, co se používá v klasické vestavěné skříni.

Šikmá skříň s posuvnými dveřmi

Šikmá skříň s pantovými dveřmi

Šikmá skříň s pantovými dveřmi má také svá specifika. Nejdůležitějším je to, že dveře v šikmé části se vždy všechny musí otevírat jedním směrem, a to tak, že mají panty umístěné na delší straně dveří. Kdyby tomu bylo naopak, dveře by nebylo možné otevřít a narážely by do šikmého stropu. Jelikož musí mít všechny šikmé dveře panty na stejné straně, musí i korpus skříně být vyroben tak, že každé dveře zakrývají jeden prostor v korpusu. Nelze tedy udělat dvoukřídlé dveře pro jeden prostor korpusu. I v tomto případě se opět jedná o klasickou vestavěnou skříň, do níž lze umístit šatní tyče, šuplíky apod.

Podkrovní skříň s pantovými dveřmi

Kombinovaná skříň do šikmého prostoru

Někdy je vhodné řešit šikmou skříň kombinací posuvných či pantových dveří a otevřeného prostoru. Pantové či posuvné dveře se umístí do rovného prostoru a v místě, kde začíná šikmý strop se umístí otevřené police. Ty mohou buď začínat již od země, nebo se mohou do spodní části skříně umístit např. šuplíky (jako na obrázku), nebo pantové či posuvné dveře.

Kombinovaná skříň do šikmého prostoru

Jak můžete vidět, i prostory do podkroví lze plnohodnotně využít, a výběr konstrukce skříně je poměrně široký. Každý prostor má svá specifika a je potřeba posouzení technika nebo odborného prodejce, který následně navrhne vhodnou skříň do vašeho prostoru.

Chcete poradit s úložným prostorem v podkroví? Kontaktujte nás a náš prodejce si s vámi domluví schůzku.