Uspořádání skříně

Uspořádání skříně

Rady a tipy

Uspořádání skříně

Tím, že vestavěná skříň je vyráběna na míru, přináší její uspořádání velkou volnost. Proto se Vám zde pokusíme nastínit základní pravidla a omezení při návrhu a konstrukci vestavěné skříně.

Rady a tipy

Rozměry prostoru

V první řadě je potřeba zaměřit prostor, kde bude vestavěná skříň umístěna. Z těchto rozměrů následně vyhodnotíme, jaký typ vestavěné skříně bude pro tento prostor nejvhodnější.

Rady a tipy

Výška

maximální výška vestavěné skříně by neměla přesáhnout 278cm. V případě stropu vyššího než 278 cm doporučujeme řešit zbývající prostor nástavcem, nebo boky skříně napojit na lamely.

Rady a tipy

Šířka

Maximální šířka vestavěné skříně by neměla přesáhnout 6 metrů, což je maximální šířka kolejnice. V případě delší vestavěné skříně je možné rozdělit skříň bokem, nebo kolejnice pro posuv dveří napojit. Minimální šířka jednoho modulu by neměla být pod 50cm, maximální šířka by neměla přesáhnout 110 cm.

Rady a tipy

Hloubka

Optimální hloubka vestavěné skříně je 65 cm při použití posuvných dveří. Z této hloubky 10cm zabere posuvný systém dveří a 55cm je optimální hloubka pro ramínka. V případě menší vnitřní hloubky než 55 cm hrozí, že bude oblečení na ramínkách škrtat o posuvné dveře vestavěné skříně. V případě použití pantových dveří stačí celková hloubka 57cm, protože pantové dveře mají tloušťku jen 2 cm. V případě skříní s menší hloubkou je možné použít pro ramínka výsuvnou šatní tyč. Tu lze použít i do skříní o hloubce 30cm.

Vnitřní uspořádání skříně

Rady a tipy

Stropní police

Stropní police je jedna dlouhá police, která většinou prochází přes celou šířku vestavěné skříně od boku k boku. Umisťuje se nejčastěji ve výšce 200cm. Taková police je vhodná pro uskladnění dlouhých a objemnější předmětů, jako jsou lyže, kufry apod.

Rady a tipy

Prostor pro košile a dlouhé věci

Prostor pro věšení košil by na výšku neměl být méně než 110 cm, na dlouhé kabáty by prostor neměl být menší než 160cm.

Rady a tipy

Délka polic

Police vestavěné skříně na míru by neměly být delší než 100cm, jinak se mohou prohýbat. Při použití delších polic využíváme podepření svlakem na zadní straně police.

Rady a tipy

Velikost zásuvek

Zásuvky do vestavěných skříní vyrábíme na míru, tzn., že může být libovolná. Základní zásuvky vyrábíme do šíře cca 100cm. Pokud by jste z jakéhokoliv důvodu chtěli zásuvky širší, tak je potřeba použít výsuvy zásuvek se synchronizací.

Rady a tipy

Záda vestavěné skříně

Vestavěné skříň může i nemusí mít zadní desku (tzv. záda). Z konstrukčního hlediska nejsou záda většinou potřeba. Dávají se v případě že je zeď místnosti velmi křivá, nebo na žádost zákazníka. Záda obvykle vyrábíme z 10mm lamina.